Premier League: United bolji od Tottenhama, Liverpoolu gradski derbi

Arsenal sedam kola bez pobjede

15. kolo Engleske Premier lige igralo se u toku ove sedmice. Arsenal je nastavio svoju agoniju, dok su Manchester United i Liverpool pobijedili u derbijima.

Prva dva susreta igrala su se u utorak a sastali su se Crystal Palace i Bournemouth te Burnley i Manchester City. Prva utakmica je završena minimalnom pobjedom Palacea, a jedini gol je postigao Jeffrey Schlupp u 76. minuti. Domaćin je od 19. minuta igrao s igračem manje nakon isključenja Sakhoa. U drugoj utakmici City je rutinski savladao Burnleya rezultatom 1:4. Dvaput je pogodio Jesus, po jednom Rodri i Mahrez a utješni gol za domaćine dao je Brady u 89. minuti.

U Srijedu smo na rasporedu imali 6 mečeva i svih 6 pobjeda domaćina. Chelsea, Leicester i Wolverhampton su na svom terenu opravdali uloge favorita i došli do bodova.

Sa velikom pažnjom se isčekivao povratak Mourinha na Old Trafford, ali kao trenera druge ekipe. Ovaj put na kormilu Tottenhama i nakon 2 pobjede sa kojima je Mourinho počeo svoju epizodu, Mourinho je došao po osvetu klubu iz kojeg je neslavno otpušten. Rashford u 6. minuti naglašava da gostima neće ići kako su zamislili i dovodi svoj tim u vodstvo nakon loše reakcije Gazzanige. Nešto kasnije isti igrač je pogodio i prečku, ipak ostaje 1:0. U 39. minuti Dele Alli koji blista pod vodstvom Mourinha, jednim sjajnim potezom izbacuje dva igrača Manchestera i poravnava rezultat. Početkom drugog poluvremena, tačnije u 49. minuti, jedanaesterac za domaćina. Rashford uzima loptu, pogađa i postavlja konačan rezultat. Manchester zadnja 4 kola ne zna za poraz.

U drugom derbiju, Liverpool je dočekao Evertona. Već u prvom poluvremenu vidjeli smo golijadu. Na krilima sjajnog Manea, Liverpool je na poluvrijeme otišao sa vodstvom 4:2. Odmah na startu utakmice domaći su krenuli ofanzivno i nakon kratkog vremena uz dvije sjajne asistencije Manea za Shaqirija i Origija došli do 2:0. U 21. minuti Keane smanjuje, ali Liverpool opet  golovima Origija i Manea dolazi do visokog vodstva. U sudijskoj nadoknadi Richarlison smanjuje na 4:2. U drugom poluvremenu slabiji tempo i samo jedan gol u mreži gostiju a pogodio je Wijnaldum za konačnih 5:2 i nastavak Liverpoolovog niza bez poraza.

U četvrtak su nam preostale još dvije utakmice. Sheffield je na svom terenu dočekao Newcastle koji je vidno motisivan nakon neriješenog rezultata sa Cityem protutnjao Sheffieldom i golovima Saint-Maximina i Shelveya odnio bodove.

U zadnjoj utakmici Arsenal, koji je otpustio Emerya, je nastavio svoje loše partije i još jednom razočarao. Ovaj put su na svom terenu doživjeli poraz od Brightona. U 36. minuti Webster je doveo goste u vodstvo. Arsenal u drugom poluvremenu golom Lacazettea dolazi do poravnanja, međutim Brighton koji je i statistički nadigrao Arsenala golom Maupaya u 80. sa Emirata odnosi sva 3 boda. Arsenal je pao tačno na sredinu tebele, 10. mjesto.

Na tabeli bez većih promjena, Liverpool drži sami vrh dok je Manchester United pobjedom došao do 6. pozicije.