MOTTA ISPISAO HISTORIJU, KIKS VODEĆEG DVOJCA I SEDMICA ATALANTE

Inter propustio priliku da preuzme lidersku poziciju

Protekli vikend se igralo 9. kolo Serie A u kojem smo svjedočili zanimljivim rezultatima i ne toliko zanimljivim utakmicama. Vidjeli smo dva iznenađenja gdje su bodove ‘prosuli’ Inter i Juventus, imali priliku svjedočiti historijskom uspjehu Thiaga Motte i njegove Genoe te dobili ozbiljnu ‘prijetnju’ Atalante da ih svrstavamo u sam vrh.

U petak su snage odmjerile ekipe iz donjeg dijela tabele, Verona na čijim utakmicama pada 1.6 golova po utakmici ( ubjedljivo najmanje u ligi ) i Sassuolo na čijim utakmicama pada 4.3 golova po utakmica ( najviše u ligi ). Iako je Verona uspjela nametnuti svoj stil igre, Sassuolo je u 50. Minuti golom Filipa Đuričića odnio minimalnu pobjedu.

Da Juventus i Inter ne pobjegnu pratiocima pobrinuli su se veliki autsajderi.

Sarri je očekivao lagan posao ovog vikenda pa je odmarao Ronalda, što je samo pokazalo koliko Ronaldo znači Juventusu. Povratnik u Serie A, Lecce, se bez imalo straha suprotstavio velikanu i uz pomoć VAR-a i De Ligta ‘otkinuo’ već unaprijed upisane bodove Juventusu. U 50. minuti VAR je na strani Pjanića koji je oboren na rubu kaznenog prostora . Dybala je siguran i Juventus početkom drugog poluvremena dolazi u vodstvo. I kad se očekivalo da Juventus preuzme konce igre, De Ligt neshvatljivo griješi i igra rukom u kaznenom prostoru. Penal za Lecce realizira Mancosu i postavlja konačan rezultat.

Ovaj kiks je čekao preporođeni Inter te ih je pobjeda vraćala na vrh tabele. Parma kreće ofanzivno i hrabro, ali Candreva pokazuje da poenta nije dominacija u igri nego realizacija i u 23. minuti domaćini vode. Nakon tog se budi Interov igrač ali posuđen Parmi, mladi Yann Karamoh u 26. Minuti postiže lijep gol, da bi samo četiri minute kasnije asistirao Gervinhu za potpuni preokret. Conte je na poluvremenu riješio da se u potpunosti otvori igra i ide na preokret. Već u 51. Minuti Candreva asistira Lukakuu koji je sam na 5 metara i postiže gol za izjednačenje. Do kraja utakmice pritisak Intera, nekoliko izglednih šansi, ali je Parma izdržala i ostavila Juventus na čelnoj poziciji.

Večernji termin je bio rezervisan za debi Thiaga Motte na klupi devetnaestoplasirane Genoe. U jednom ne tako zanimljivom prvom poluvremenu, Brescia dolazi do vodstva preko veznjaka Tonalija i 0:1 je rezultat nakon prvih 45 minuta. U drugom poluvremenu smo vidjeli nešto što se jako rijetko dešava u svijetu fudbala. Thiago Motta u prvih 20 minuta drugog poluvremena pravi tri izmjene i ubacuje Agudela, Pandeva i Kouamea, koji su se u samo 13 minuta pobrinuli za preokret i to svaki sa po jednim golom. Ovo je prvi put u historiji Serie A da se sve 3 izmjene upišu u listu strijelaca. Tako Motta i Genoa dolaze do pobjede i izlaska izvan zone ispadanja. Konkretnost Genoe je bila dobitni faktor ove utakmice, a podatak koji to dokazuje je postotak preciznosti udaraca od 91.6% ( 12 udaraca, 11 u gol ).

Snage su odmjerili i Bologna koja drži sredinu tabele i Sampdoria koja je ove sezone najveće razočarenje lige te se nalaze na posljednjoj poziciji. Nakon nezanimljivog prvog poluvremena, u drugom se kreće ofanzivnije i Palacio već u 48. Minuti dovodi Bolognu u vodstvo. U 64. Gabbiadini poravnava rezultat, da bi u 78. Bani na asistenciju Mbayea produbio krizu Sampdorie.

Ove sezone sjajni Cagliari je golom Nandeza poveo protiv Torina u gostima ali je Zaza sačuvao bod Torinu golom u drugom poluvremenu. U drugom remiju je Spal kod kuće pomrsio račune Napoliju. Milik je već u 9. Minuti doveo Napoli u vodstvo, ali je Kurtić nakon 7 minuta izjednačio, što će se ispostaviti i kao konačan rezultat. Treća utakmica ovog termina nam je donijela golijadu sjajne Atalante koja ide u korak sa vodećim dvojcem. Svoju silu su demonstrirali na Udineseu. Iako je Udinese poveo u 12. Minuti preko Okake to nije poremetilo planove Atalanti. Iličić u 21. poravnava, a u 32. Minuti Opoku dobija drugi žuti karton te otvara prostor Atalanti za pobjedu. Do kraja utakmice Atalanta nije stajala i u strijelce su se upisivali Muriel 3x, Iličić, Pašalić i Traore. Muriel je sa ova 3 gola, od čega 2 iz penala, došao do brojke od 8 golova te izbio na 2. Mjesto liste strijelaca Serie A iza Immobilea.

U jednom od derbija kola Roma je na domaćem terenu savladala Milan. Naš Edin Džeko je postigao gol za vodstvo Rome u 38. Minuti. Dijamant trenutno na kontu ima 5 golova u 9 kola. Za izjednačenje se pobrinuo Theo Hernandez u 55. Minuti, da bi ubrzo nakon toga mladi Zaniolo postavio konačan rezultat.

U drugom derbiju kola igrali su Fiorentina i Lazio. Golove su postigli Correa za Lazio odnosno Chiesa za Fiorentinu u prvom poluvremenu, da bi u 89. Minuti sjajni Ciro Immobile donio pobjedu Laziu svojim 10. golom u 9 kola. U 97. Minuti je Caicedo promašio penal za Lazio, a Fiorentina je završila utakmicu sa 2 crvena kartona, Ranieri zbog 2 žuta i Ribery direktni crveni karton izvan terena.